?
- Burdabuluruz.com'da her firmanın bir BB Kimlik numarası vardır aynı TC Kimlik numarası gibi.
- Firmanın profil sayfasında görünen BB Kimlik numarasını biliyorsanız buradan kimlik numarasıyla direk o firmanın profil sayfasına ulaşabilirsiniz.

İsim ve Yüz Hafızasını Geliştirmek-Unutkanlığı Yenmek:

16 Kasım 2014 Pazar
...

             Unutkanlık bir çoğumuzun muzdarip olduğu bir konudur. Kişisel iletişimin en önemli kurallarından biri karşınızdaki kişiye ismiyle hitap etmektir. Hayat boyunca gerek eğitim , gerek sosyal gerekse de iş hayatımızda bir çok kişiyle tanışırız , karşılaşırız. Herkes karşıdaki insanın kendini hatırlamasını ister , bekler. Kişiye ismiyle hitap etmek karşıdakine “seni önemsiyorum , sen benim için önemlisin” mesajını vermektir. (Seni önemsiyorum bu yüzden ismini unutmadım hatırlıyorum.) Bu sebepledir ki isimleri öğrenmek hafızaya almak oldukça önemlidir. Profesyonel açıdan da isimleri hafızada tutmak oldukça önemlidir. Müşteriler de hatırlanmak ister. (İsimleri hafızada tutmak)

            Sizinle daha önce karşılaştık mı ? Yüzünüz bana hiç yabancı gelmiyor? Çok tanıdık cümleler değil mi. Neden böyle olur? Yani yüzler daha kolay hatırlanır ama isimler hatırlanamaz. Bunun sebebi somut olan şeylerin soyut olan şeylerden daha kolay hafızaya alınmasıdır. İsimler işitsel soyuttur , yüzler ise görsel somuttur.

            İsim ve yüzleri hafızaya alma konusunda başarılı olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var : (İsimleri unutmamak)

            1-Öncelikle bugünden itibaren tanıştığınız kişilerin ismini hatırlamak için çaba sarf etmeye karar verin.

            2-İlk kez tanıştığınız kişinin ismini doğru duyma konusunda özen gösterin ve hatta ismini birkaç kez tekrarlattırın. Pardon tam anlayamadım isminizi tekrar söyler misiniz ? Öğrendiğiniz ismi başka bir şeyle veya başka bir kişiyle bağlantılandırın. Örneğin ismi Cemal olan kişiyi ilkokulda arkadaşınız olan Cemal ile bağlantılandırın veya Camel marka sigarayla bağlantı kurun . İsmi tek başına bağlantı kuramıyorsanız  örneğin isim Atakan olsun varsayalım bu defa ismi parçalayarak bağlantı kurmaya çalışın. Ata ve Kan. Atalarımız kanla başla savaşarak bu yurdu korudu.

            3-İlk tanışma sırasında , tanıştığınız kişi sorduğunuz sorulara cevap verirken siz de sorunuzu sorarken belirli aralıklarla ismini kullanın. Hakan bey peki bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bu şekilde somut tekrar yaptığınızda beyin daha kolay hafızasına alır.

            4-Tanıştığınız kişinin yüz yapısına dikkat edin. Kaşları ince bitişik , alnı açık , gözleri mavi , yüzünde yara var vs. Yüzündeki ayrıntılara dikkat edin. Ayrıntı ne kadar fazla olursa , bu uyarıcı beyne daha kolay kaydolur.

            5-İsmini hatırlamayı önemsediğiniz kişinin tanışmadan en kısa süre sonra ismini ve size o ismi ve yüzü hatırlatacak özelliklerini bir yere not edin.

            6-Tanıştığınız kişinin yüzüne dikkatlice baktınız . Bu kişinin vücut yapısını , imajını ve ismini onun ismine yakın veya ismi aynı olan bir tanıdığınızla özdeşleştirin. Arkadaşınızla o kişiyi yan yana hayal edin ve ikisini birbiriyle bağdaştırın.

            Özellikle iş hayatında isimleri unutmamak , hatırlamak çok önemli bir yere sahiptir. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki biraz dikkat ve çaba ile isimleri kolayca hatırlayabilirsiniz . İsim hafızanızın aslında zayıf olmadığını fark edeceksiniz.        

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir :

-Yalan Söylendiğini Nasıl Anlarız?

-Ph , Alkali Mucizesi. Dua ve Namaz Alkali Seviyesini Yükseltiyor.

-Ev Alırken Mutlaka Bunlara Dikkat Edin.

 

 

Aradığınız firmalar ve resmi kurumlar Türkiye'nin Kurumsal Telefon Rehberi Burdabuluruz.Com da.

 

            Bu blogdaki anahtar kelimeler/cümleler: İsim hafızası , isimleri unutmamak , isimleri unutuyorum ne yapabilirim , isimler neden unutulur , yüzleri unutmamak , isim hafızasını güçlendirmek , isimleri kolay hatırlamak , isimleri kolay hafızaya almak.

Yorumlar
  • Gülderen F

    Unutkanlığın geçmesi için ilaç veya alternatif bir yöntem var mı?

Yorumlarımın takibini e-posta ile haber ver.