?
- Burdabuluruz.com'da her firmanın bir BB Kimlik numarası vardır aynı TC Kimlik numarası gibi.
- Firmanın profil sayfasında görünen BB Kimlik numarasını biliyorsanız buradan kimlik numarasıyla direk o firmanın profil sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bankalar Bana Kredi Verir Mi? Kredi Notum Düşük Mü

8 Ekim 2014 Çarşamba
...

Bu yazıda kredi notu , kredi verirken aranan kriterler hakkında temel bilgiler vermeye çalıştık. Kredi notu nedir ? Bankalar kredi verirken nelere bakar? Kredi notu neden düşer?  Kredi notu nasıl yükselir? Kredi sicili nasıl düzelir?

 

Bankalar kime kredi verir? Kredi verirken neleri baz alır?

Kredi almak isteyen kişinin kredi özgeçmişi kredi notuyla ölçülür. Kişinin daha önceden batık borcunun bulunmaması, yakın tarihte icra takibine uğramamış olması , karşılıksız çekinin olmaması, protestolu senedinin olmaması en temel kriterlerdendir. Ayrıca kredi almak isteyen kişinin mevcut kredi ve kredi kartlarını mevcut borç ve taksitlerini düzenli ödüyor olması ve halihazırda aşırı borç altında olmaması kredi notunun yükselmesini sağlar. Bunun yanı sıra bankalar diğer bankalarla olan ilişkilerinize ve banka hesaplarınıza da önem gösterir.

 

Belki İlginizi Çekebilir : Türkiye'deki Faal Bankalar ve Kapanan Bankalar

 

Kredi notu nedir?

 Kredi notu bankaların size kredi verip vermemekte karar vermek için kullandığı bir kriterdir. Krediye başvurduğunuz zaman, bankalar sizin ödemelerinizi zamanında yapıp yapamayacağınızı tahmin etmek isterler. Bunun için de hem şu andaki net gelir hem de geçmiş kredi  bilgilerinizi kullanarak matematiksel bir şekilde hesaplanan kredi notunuza bakarlar. Kredi notunuz genellikle 400 ile 900 arasında bir rakamdır. Tüketicilerin yaklaşık %50 si 675 in altında ve %50si de 675'in üstünde kredi notu alır. Daha önce kredi veya kredi kartı kullanmış olmanız kredi alabilmeniz için önemlidir. Zira hiç kredi veya kredi kartı kullanmamışsanız bankalar açısından ödeme düzeniniz bilinilir olmayacağından kredi almakta zorlanabilirsiniz. Kredi kartı kullanmamış , kredi almamış kişilerin kredi notu düşüktür.

 

Türkiye de yaşayan bir kişinin kredi notu , kredi bilgileri Kredi Kayıt Bürosunda tutulur.

Ödenmeyen kredilerin/kredi kartlarının , karşılıksız çeklerin, protestoya uğramış senetlerin kayıtları da kara liste olarak Merkez Bankasında tutulur.Hemen hemen her banka sizin kredi almak isteyen kişinin düzenli bir gelirinin olmasını ister. Düzenli geliriniz maaş, kira ve diğer gelirlerin toplamı olarak ifade edilir. Değerli gayrimenkulleriniz veya sair mallarınız olabilir ancak düzenli bir geliriniz yoksa bankalardan kredi almakta zorlanabilirsiniz.

Kredi konusunda her bankanın uyguladığı kriterler aynı değildir. Örneğin bazı bankaların kriterleri daha esnek olabilir. Bu esneklik o bankanın kredi konusunda daha fazla risk alabilmesinden kaynaklanmaktadır. Bir bankanın kredinizi onaylamaması diğer bankadan kredi alamayacağınız anlamına gelmez.

 

Kredi notunun düşük olmasının başlıca sebepleri:

1-Geçmişte karşılıksız kalmış çekler ve protestoya uğramış senetler

2-İcra takibine maruz kalmış olmak

3-Düzensiz kredi ödemeleri / kredi kartı ödemeleri

4-Otomatik ödeme talimatı verildiği halde hesapta yeteri kadar para olamaması

5-Kredi notu düşük olduğu bankalar kredi vermeyi uygun görmediği halde sıksık/bir çok kez kredi için başvuru yapmak

6-Daha önceden hiç kredi veya kredi kartı kullanmamış olmak

7-Aylık gelirin düşük olması

8-Mal varlığının olmaması , Krediye başvuran kişinin taşınır (Araba vb) veya taşınmaz malının olmaması

9-Yaştan kaynaklanan sebepler. Yaşınızın 50 den fazla olması.

10-Son işyerinde çalışma süresinin düşük olması veya düzensiz iş geçmişiniz

11-Krediye başvuran kişinin Eğitim durumunun düşük olması

12-Bekarlık . (Sorumluluk sahibi olma zorunluluğu ve düzenli yaşam nedeniyle evli kişilerin kredi notu daha yüksek olur)

13-Kredi alacak kişinin mesleği , Kredi alacak kişinin mesleğinin kabul gören-devamlılık arz eden-düzenli bir iş olmaması vb.

 

Belki İlginizi Çekebilir : Araçlarda Yakıt Tasarrufu İçin 20 Altın Tavsiye

 

Kredi Sicilim Nasıl Düzelir?

            Geçmişte yazılan çeklerim oldu, protestolu senetlerin oldu , icra takibine uğradım , ödemediğim yasal takibe düşmüş kredilerim/kredi kartlarım oldu vb. hiçbir zaman kredi alamaz mıyım? Kredi sicilim  düzelir mi , kredi sicilim nasıl düzelir? Kredi notum nasıl yükselir. Kredi notunun düşük olmasını yukarıda anlatmışım. Bu sebeplerin tam tersinin olması durumunda kredi notunuz yükselecektir. En önemlisi ise düzenli ödemedir. Bundan sonraki süreçte ödemeleriniz düzenli olduğu takdirde kredi notunuz kademeli olarak yükselecektir.

            Kredi sicilim bozuk olduğu için kredi alamayacağıma göre kredi notum nasıl yükselecek diye sorabilirsiniz. Hayatta belli dönemlerde insanın başına olumsuzluklar gelmiş olabilir. Bankalarda bu bilinçtedir. Geçmişte sıkıntılar yaşamış olmanız bir daha kredi alamayacağınız anlamına gelmez. Bir süre düzenli bir hayatınız ( protestoya uğramamış senetler, yasal takibe uğramamak , düzenli fatura ödemeleri vs) olduğu takdirde tekrar kredi ilişkisine girebilirsiniz. Ancak bunun için 4-5 yıl kadar bir süre gerekebilir..

 

Bankalar, şubeler, firmalar, devlet kurumları Türkiye'nin Kurumsal Telefon Rehberi Burdabuluruz.Com'da

 

Blog Anahtar kelimeler/cümleler: Kredi , kredi Notu , kredi notum nasıl yükselir , bankalardan nasıl kredi alabilirim , kredi notum kaç , kredi notum nasıl yükselir , bankalar bana kredi verir mi , bankalar kime kredi verir , bankalar kredi verirken neye bakar , bozuk sicilim düzelir mi , kredi notumu nasıl öğrenirim , bozuk sicil nasıl düzelir , bozuk sicil kaç yılda düzelir.

Kategori :Finans
Bu blog 3938 defa okundu.
Yorumlar
 • Mrs. Joyce

  Bir işe başlamak, genişlemek, ek işletme sermayesi edinmek, gayrimenkul yatırım yapmak veya bir iş satın almak istiyorsanız, en Esnek ve Güçlü Finans çeşidine sahip olduğumuzdan emin olabilirsiniz. Her çeşit krediyi de sunuyoruz.   Bugün e-posta ile bize ulaşın Joycerolandloancompany@gmail.com

 • Erdinç Koşar

  kişisel kredi notu, kredi notu sorgulama, kredi notu nasıl öğrenilir, kredi notlarının anlamı, banka kredi notları hakkında güzel bir makale.

 • Esvet Özcan

  Banka kredi notu nedir yaa? Her banka kafasına göre davranıyor not falan hikaye.

 • Ali Güzel

  Banka kime kredi verir biliyormusunuz. Ya parası olana ya da sahtekara.

 • Faruk Aksoy

  Kredi notunu yükseltmenin kolay yolları . Bu konu hakkında da bir yazı olsa ne iyi olurdu.

 • Vedat Uc

  O kadar çok kredi çeşidi var ki takip etmek imkansız. Bayram kredisi , tatil kredisi , tekno kredi , dekorasyon kredisi , işletme kredisi , ihtiyaç kredisi , konut kredisi , kmh , otomobil kredisi , düğün kredisi vs vs, 100 çeşit kredi vardır galiba.

 • Ali Yılmazer

  Kredi notu veya kredi skoru. Bence en güzeli krediye bulaşmamak. Biriktir paranı peşin al ...

 • Gülcan K

  Bankaların kredi verme kriterlerini anlamıyorum çok garplikler olabiliyor.

 • Adem Yasin

  En düşük faiz oranlı krediyi hangi banka veriyor

 • Adem Güzelbey

  Faizsiz kredi verilir ... Bir gün böyle bir reklam da duyacağız bence ..,

 • Eda şaşı

  Kredi skoru da deniyor , artık kredi notunuzu öğrenebileceğiniz siteler var.

 • Kadir Karslı

  Kredi notum 1362. 1362 kredi notu nasıldır? Bu kredi notuna göre bankalar bana kredi verir mi?

 • Gürkan Zengin

  Bankaların kredi notu kriterlerini bazen anlamakta zorluk çekiyorum. Bana kredi kartı vermemişlerdi ama bir kaç yıl önce kredi kartından icra takibi yaşamış bir arkadaş 4-5 bankadan kredi kartı alabilmişti. Sonuç , onları da ödemedi :)

Yorumlarımın takibini e-posta ile haber ver.